Baterie Tesli pomagają w przywracaniu prądu na Puerto Rico

Po ostatnich huraganach Puerto Rico poniosło ogromne straty na skutek zniszczeń wywołanych przez wiatry. Oprócz problemów z brakiem żywności czy wody pitnej dużym problemem jest też brak zasilania.

Tesla włączyła się w pomoc humanitarną dla wyspy. Jak donosi Bloomberg firma ta wysłała do Puerto Rico setki systemów baterii „Powerball”, które mogą być połączone z panelami słonecznymi. Systemy te mają pomóc przywrócić energię elektryczną na zniszczonych terytoriach wyspy. Tesla poinformowała, że niektóre z systemów są już zainstalowane, a inne są w drodze.

Firma zatrudnia pracowników na miejscu katastrofy i współpracuje z lokalnymi organizacjami, aby zidentyfikować lokalizacje w których w pierwszej kolejności należy zainstalować baterie. Jeśli nie zwracałeś szczególnej uwagi, to wyspa jest w dużej mierze bez energii elektrycznej.

O bateriach Powerball

Każda bateria Powerwall produkcji Tesli może dostarczać do 5 kW ciągłej mocy i zapewnia 13,5 kWh energii. Odpowiednio skonfigurowany system baterii Powerwall połączony z panelami słonecznymi, może zapewnić niezależność energetyczną i dostarczać energii słonecznej do gospodarstwa domowego w sposób ciągły przez 24 godziny na dobę.

budowa systemu bateryjnego Powerball

Budowa systemu Powerwall (Tesla)

System Tesli składa się z modułu baterii Powerwall (od jednej do 10) i bramki „Backup Gateway”. Brama „Backup Gateway” posiada automatyczny wyłącznik, który umożliwia bezpieczne odłączenie od sieci zewnętrznej podczas przerwy w dostawie prądu od zewnętrznego dostawcy. Zawiera również funkcje pomiarowe i komunikacyjne sterujące do 10 modułów baterii Powerwalls.

System Tesli może wykryć awarię, odłączyć od sieci i przywrócić zasilanie do domu w ułamku sekundy. W przeciwieństwie do generatorów awaryjnych, bateria Powerwall utrzymuje zasilanie bez przerw lub zakłóceń. Użytkownicy nawet nie zauważają, że system przełączył się w tryb zasilania awaryjnego.

aplikacja Tesla do zarządzania energią w domu

aplikacja do zarzadzania systemem paneli słonecznych i baterii Powerwall (Tesla)

Powerwall nie wymaga konserwacji i posiada 10-letnią gwarancję na nieograniczoną liczbę cykli ładowania.

Jedna bateria waży około 125 km i kosztuje w USA (październik 2017) około 5 500 USD.

 

Na podstawie Clean Technica, Bloomberg, Tesla