Dania: słońce i wiatr ważne tak samo

Dania planuje wprowadzenie takich samych dopłat dla projektów związanych z energetyką wiatrową i energią słoneczną, co może doprowadzić do zwiększenia instalacji słonecznych zwłaszcza w obliczu spadających cen paneli fotowoltaicznych w Europie.

Kraje skandynawskie korzystały z naturalnie wietrznych warunków, aby zdobyć wiodącą pozycję na rynku energii wiatrowej, ale analitycy twierdzą, że obecne systemy subsydiowania faworyzują energię wiatrową kosztem energii słonecznej, która jest znacznie słabiej subsydiowana.

Zgodnie z nowymi zasadami zarówno projekty wiatrowe jak i słoneczne będą konkurowały na równych prawach biorąc udział w aukcjach i konkursach na dotacje w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podobnie jak inne kraje Europy, Dania dąży do ograniczenia rosnących kosztów dotacji na energię odnawialną. W ramach nowych środków planuje się ograniczenie dotacji dla wszystkich projektów związanych z energetyką wiatrową i słoneczną do poziomu około 1 miliarda koron duńskich (~580 milionów złotych) w latach 2018 – 2019.

I słońce i wiatr

Prezes Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energii Słonecznej, Flemming Kristensen, powiedział, że nowe zasady zwiększą konkurencyjność energii słonecznej i doprowadzą do większej liczby instalowanych paneli fotowoltaicznych.

„Nie boimy się konkurencji … Ale nie powinniśmy myśleć albo słońce albo wiatr, ale i słonce i wiatr” – powiedział.

Energia wiatrowa stanowiła 71,8 procent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wyprodukowanej w Danii w zeszłym roku, podczas gdy energia słoneczna stanowiła zaledwie 4,2 procent.

Producenci turbin wiatrowych nie są zadowoleni

Duński Vestas, największy na świecie producent turbin wiatrowych, nie jest zadowolony z wprowadzonych zmian. Przedstawiciele firmy skrytykowali propozycje rządu dotyczące przyznania na badania nad turbinami tylko 150 milionów koron ciągu najbliższych trzech lat i 1 miliarda koron na całkowitych dotacje do projektów komercyjnych. Wg rząd Danii dotacje te pozwolą wybudować elektrownie energii odnawialnej o mocy 190 megawatów.

„Jesteśmy rozczarowani niskim poziomem ambicji jeśli chodzi o [inwestycje w] testowanie turbin”, powiedział rzecznik Vestas.

Cała Europa ogranicza subsydia

Dania ma nadzieję na całkowite zamknięcie „zielonych dotacji” przed 2030 r., zgodnie z trendem w całej Europie.

W Wielkiej Brytanii pierwsza farma energii słonecznej bez dotacji rządowych rozpoczęła działalność we wrześniu 2017 roku.

W Niemczech koszt wytwarzania energii słonecznej spadł sześciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat a regulator rynku energii zaakceptował oferty na budowę i uruchomienie turbin wiatrowych bez dopłat od połowy przyszłej dekady.

Nowe przepisy Danii mogą również zwiększyć liczbę projektów hybrydowych, które wykorzystują energię słoneczną i wiatrową, aby zapewnić stały dopływ energii podczas zmieniających się warunków pogodowych, powiedział Kristensen.

Energetyka wiatrowa w zeszłym roku wytworzyła 37,6 procent całkowitego zużycia energii w Danii. W porównaniu do rekordowego roku 2015 oznacza to spadek – wtedy udział ten wyniósł 42 proc.

Dla każdego projektu uruchomionego w ramach nowego systemu pomoc państwa na kilowatogodzinę zostanie ustalona na okres 20 lat i nie ulegnie zmianie niezależnie od cen energii. Planuje się, ze doświadczenia z najbliższych dwóch lat zostaną wykorzystane do ustanowienia długoterminowego programu dotacji na następną dekadę.

Za Reuters, New York Times