Wiatraki podwodne z Okinawy

Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Okinawie w Japonii wytwarzają energię elektryczną, za pomocą specjalnych turbin podwodnych wykorzystując prądy morskie. 20 września ogłosili oni, że ich projekt – nazwany „Sea Horse” – okazał się sukcesem i pomysł jest gotowy na komercyjne wdrożenie.

podwodne wiatraki - turbiny elektryczne

Kwiaty przyszłości – wiatraki wodne na wybrzeżu Okinawy. (Okinawa Institute of Science & Technology)

Według szefa naukowców –  profesora Tsumoru Shintake, konsekwencje są „ogromne”. „Wykorzystanie zaledwie 1% brzegu morskiego Japonii może wytworzyć około 10 gigawatów energii, co odpowiada 10 elektrowniom jądrowym”, powiedział w komunikacie prasowym Instytutu Okinawy. A dodatkowo jest to energia czysta i bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska np. w wyniku awarii.

Od 2013 roku naukowcy umieszczali specjalnie zaprojektowane turbiny wzdłuż linii brzegowej, aby przekształcić energię kinetyczną płynącego na północ prądu oceanicznego Kuroshio w elektryczność.

Zainspirowane przez naturę

Turbiny są inspirowane życiem oceanicznym. Ich giętkie ostrza wyginają się jak płetwy delfinów i obracają się z prędkością, która zapewnia, organizmom morskim nie może stać się krzywda.

Struktura podparcia turbiny jest wzorowana na elastyczności kwiatów. Podparcie turbiny zbudowane jest w taki sposób, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe i zamiast stać sztywno uginać się pod naporem fal podobnie jak łodygi kwiatu uginają się pod wiatrem, mówi Shintake. Turbiny są przymocowane do dna morskiego kablami kotwicznymi.

Podwodne wiatraki - szkic prof. Shintake

Podwodne wiatraki – szkic prof. Shintake

Oś turbiny przymocowana jest do generatora, który przekształca energię fal w energię elektryczną, która jest następnie dostarczana przy pomocy kabli na ląd. Ceramiczna uszczelka chroni elektryczne elementy wewnątrz turbiny przed solą morską  i korozją przez okres do 10 lat.

turbina podwodna zasada działania

Schemat turbiny podwodnej (OIST/Shintake)

Turbiny osadzane są wśród raf koralowych i cementowych falochronów. Shintake mówi, że turbiny, które nazywa „inteligentnymi falochronami”, nie tylko stale wytwarzają energię odnawialną, ale także przyczyniają się do ochrony wybrzeża przed erozją. „Wyobrażam sobie planetę za 200 lat”, powiedział. „Mam nadzieję, że te turbiny będą pracować cicho i ładnie, na każdej plaży, na której zostały zainstalowane”.

 

Na podstawie Quartz