W Wielkiej Brytanii otworzono pierwszą niedotowaną farmę słoneczną.

Farma słoneczna Clayhill w pobliżu miejscowości Flitwick w Bedfordshire zajmuje powierzchnię 18 hektarów. Zainstalowano tam ponad 30 000 paneli o mocy 10MWp oraz pięć magazynów energii o łącznej mocy 6MW. Wykonawca elektrowni, firma Anesco zapewnia, że elektrownia produkuje wystarczająco dużo energii elektrycznej dla około 2500 domów, oszczędzając 4 452 ton węgla rocznie.

Bez dopłat

Farma jest pierwszą dużą instalacją fotowoltaiczną w Wielkiej Brytanii, która została zbudowana i będzie eksploatowana bez dotacji rządowych. Było to możliwe dzięki spadkowi cen paneli fotowoltaicznych, które potaniały w Wielkiej Brytanii o dwie trzecie od 2010 roku.

Panele słoneczne dostarczają już wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zasilić 2,7 miliona domów na wyspach, a 99 procent tej zdolności zainstalowano po roku 2010.

Farma słoneczna Clayhill

Farma słoneczna Clayhill (Anesco)

Operator sieci – National Grid stwierdził ostatnio, że w Wielkiej Brytanii lato 2017r. było „najbardziej przyjazne dla środowiska” – prawie 52% energii elektrycznej wytwarzały źródła o niskiej emisji. To znaczny skok w porównuj do około 35 procent cztery lata temu.

Na podstawie CNBC, Anesco