Instalacje słoneczne dla domów mieszkalnych

Dom z instalacją fotowltaiczną

W części poświęconej instalacjom słonecznym dla domów mieszkalnych znajdą Państwo m. in. informację o głównych korzyściach wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej – zarówno dla jej właściciela jak i dla środowiska, przedstawimy ceny paneli fotowoltaicznych oraz  analizię opłacalności zamontowania instalacji słonecznej w gospodarstwie domowym, jak również dyskutujemy kwestie techniczne, takie jak np. potrzebna powierzchnia dachu na której instaluje się panele fotowltaiczne.

 

Główne korzyści z instalacji słonecznej w domu

Trend w kierunku rozproszonej energetyki odnawialnej jest tym samym co pojawienie się internetu i telefonii komórkowej – głęboką, nieodwracalną i globalną zmiana technologiczną.

Instalacja fotowoltaiczna odpowiednio dobrana do wysokości zużycia energii elektrycznej pozwala na obniżenie rachunku za prąd praktycznie do zera – do zapłaty pozostają tylko opłaty abonamentowe.  Z instalacji fotowoltaicznej  możesz korzystać bez ograniczeń  przez ponad 25 lat – są to bardzo trwałe urządzenia.

Dostępne obecnie w Polsce rozwiązania prawne umożliwiają klientom indywidualnym bilansowanie energii.  Energię elektryczną produkowaną w gospodarstwie domowym przez instalację fotowoltaiczną  można oddawać do sieci, a w zamian można pobrać do 80% oddanej energii za darmo. Oszczędności z zainstalowania paneli fotowoltaicznych będą trwały, gdyż instalacje fotowoltaiczne są odporne na czynniki zewnętrzne, mają niskie koszty eksploatacji oraz w bardzo wysokim stopniu utrzymują swoją sprawność energetyczną.

Energia pozyskana ze Słońca przez instalację fotowltaiczną jest energią czystą. Korzystając z energii słonecznej bezpośrednio przyczyniamy się do polepszenia dramatycznej sytuacji w zakresie jakości powietrza w Polsce, redukujemy wiele ton emisji CO2, który powoduje zmiany klimatyczne. Mikroinstalacje fotowoltaiczne generują energię elektryczną bardzo blisko konsumenta, dzięki czemu redukują się straty wynikające z przesyłu energii na duże odległości.

Tutaj znajdziesz więcej informacji nt. korzyści instalacji fotowoltaiczne w domu.

 

 

Czy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Nasi klienci często zadają pytanie ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych . Pytają też o opłacalność instalowania urządzeń fotowltaicznych. W obecnych warunkach, bez wykorzystania jakichkolwiek dopłat stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi minimum 7.5%. Jeśli założymy, że koszt energii elektrycznej w Polsce wzrośnie w najbliższych latach o np. 10% to nasza stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę przekroczy 8%. Z każdym rokiem, gdy ceny prądu będą rosły nasze oszczędności dzięki fotowoltaice będą stawały się coraz większe. Zamiast trzymać pieniądze na lokacie lepiej zainwestowane w baterie słoneczne. Szczegółowe założenia oraz kalkulacje stopy zwrotu przedstawiamy w naszej analizie opłacalności instalacji fotowoltaicznej dla domu mieszkalnego.

 

Jak duży dach – czyli rozmiar instalacji słonecznej

Jak duży dach potrzebny jest do zamontowania instalacji słonecznej? Oprócz ustawienia dachu względem Słońca odpowiedź na to pytanie zależy czy mamy do czynienia z dachem spadzistym czy płaskim. Idealnie jest gdy dach nachylony jest pod kątem, minimum 15 stopni do podłoża. Wtedy panele fotowoltaiczne montuje się płasko na powierzchni dachu.

W przypadku, gdy dach jest płaski wykorzystuje się konstrukcje wsporcze, umożliwiające nachylenie modułów słonecznych pod odpowiednim kątem. Panele słoneczne umieszcza się w takiej odległości od siebie,  aby poszczególne ich rzędy nie zacieniały się wzajemnie, co niestety powoduje mniejsze wykorzystanie dostępnej powierzchni dachu. Zachęcamy do zapoznania się z bardziej szczegółowa informacją na temat efektywności wykorzystania powierzchni dachu.


Instalacja fotowoltaiczna w domu to temat, który może budzić wiele pytań, czy wątpliwości. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Bardzo chętnie wyjaśnią oni zawiłości technologiczne związane z instalacjami słonecznymi i pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.