Korzyści z instalacji fotowoltaicznej w domu

Dom z instalacją fotowltaiczną

Główne powody dlaczego warto zainstalować instalację słoneczną w domu

Jakie są najważniejsze korzyści z instalacji fotowoltaicznej w domu? Wykorzystanie energii słonecznej oprócz zmniejszenia rachunku za prąd, to także pozytywny wpływ na środowisko.

Oszczędności poprzez trwałe zmniejszenie rachunku za energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna odpowiednio dobrana do wysokości zużycia energii elektrycznej pozwala na obniżenie rachunku za prąd praktycznie do zera – do zapłaty pozostają tylko opłaty abonamentowe.

Darmowa energia

Dziś korzystając z energii płacisz za każdą minutę, każdą chwilę jej użytkowania. Wynika to z ogromnych kosztów tradycyjnego modelu energetycznego: wydobywanie węgla, transportowanie go na duże odległości, spalanie, a potem transport energii elektrycznej przez setki kilometrów są bardzo kosztowne i skrajnie nieefektywne. Z instalacji fotowoltaicznej – własnego źródła energii słonecznej możesz korzystać bez ograniczeń za darmo. I to przez ponad 25 lat – ponosisz tylko jednorazowy koszt inwestycji w instalacje – a słońce jest dostępne bezpłatnie.

Magazynowanie w sieci

Dostępne obecnie w Polsce rozwiązania prawne umożliwiają klientom indywidualnym korzystanie z opcji “magazynowania energii w sieci”. Dzięki bilansowaniu energii nie musimy inwestować w baterie – to sieć energetyczna będzie pełnić funkcję wirtualnego akumulatora. Energię elektryczną produkowaną w gospodarstwie domowym przez instalację fotowoltaiczną (instalacje o mocy do 40kWp) można oddawać do sieci, a w zamian można pobrać do 80% oddanej energii za darmo. Dzięki opomiarowaniu netto – licznik dwukierunkowy (“kręcący się” w obie strony) zmierzy ile energii oddaliśmy do sieci oraz ile pobraliśmy. Dzięki temu gospodarstwo domowe produkuje energię elektryczną z energii słonecznej w czasie dużego nasłonecznienia, czyli w dzień oraz w lato i oddaje ją do sieci energetycznej. Pobiera energię wtedy, gdy potrzebuje (czyli gdy Słońce nie świeci, lub świeci słabiej). Kluczowe jest dobrać instalację słoneczną tak, aby w ciągu roku oddawała ona wystarczająco dużo energii do sieci energetycznej. Chodzi o to by bilansowanie wyszło „na zero”, tzn. żeby gospodarstwo nie płaciło nic za pobraną energię.

Niski koszt instalacji i eksploatacji

Jeszcze kilka lat temu instalacje fotowoltaiczne (PV) były bardzo drogie, tak drogie że trudno było pokryć inwestycje z wygenerowanych oszczędności. Dzięki ogromnemu wzrostowi skali instalacji na świecie i zwiększeniu produkcji, ceny paneli fotowoltaicznych drastycznie spadły. Teraz, szczególnie wraz z korzystnym finansowaniem, technologia słoneczna jest dostępna dla dużo szerszego grona odbiorców, a inwestycja w fotowoltaikę zdecydowanie bardziej opłaca się niż trzymanie pieniędzy na lokacie.

Oszczędności z zainstalowania paneli fotowoltaicznych będą trwały, a nawet rosły wraz ze spodziewanym wzrostem cen energii elektrycznej w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne są trwałe, mają niskie koszty eksploatacji oraz w bardzo wysokim stopniu utrzymują swoją sprawność energetyczną.

Instalacje fotowoltaiczne są trwałe

Panele słoneczne się odporne na czynniki zewnętrzne (np. grad) dzięki użyciu odpowiednich materiałów takich jak hartowane szkło, folia ochronna EVA, czy ramy wykonane z aluminium. Solary fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność, która znacznie przekracza 25 lat, dlatego gwarancja na panele fotowoltaiczne w zależności od producenta wynosi od 10 do 25 lat.

Fotowoltaika to niskie koszty eksploatacji

W instalacji fotowoltaicznej brak jest elementów ruchomych czy mechanicznych. Panele słoneczne są zbudowane z materiałów półprzewodnikowych, w praktyce nie ma elementów, które ulegają zużyciu, dlatego praktycznie nie wymagają obsługi.

Ochrona środowiska

Energia pozyskana ze Słońca przez instalację fotowltaiczną jest energią czystą. Korzystając z energii słonecznej bezpośrednio przyczyniamy się do polepszenia dramatycznej sytuacji w zakresie jakości powietrza w Polsce, redukujemy wiele ton emisji CO2, który powoduje zmiany klimatyczne.

Redukcja emisji CO2

Fotowoltaika to systemy zero emisyjne – oznacza to, że w trakcie produkcji energii nie emitują one szkodliwych związków i dwutlenku węgla, ani żadnych innych gazów cieplarnianych. Warto zwrócić uwagę na zwrot energetyczny instalacji, czyli, po jakim czasie energia wyprodukowana przez system fotowoltaiczny przekroczy energię potrzebną na produkcję podzespołów fotowoltaicznych. Energia „zainwestowana” do produkcji podzespołów „zwraca się” po 2-3 latach działania instalacji słonecznej.

Równowaga elektroenergetyczna

Produkcja energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych zachodzi w porze dnia, na którą przypada największe zapotrzebowanie na energię w kraju. Dzięki temu pokryte zostaje szczytowe zapotrzebowanie na prąd. Ułatwia to integrację fotowoltaiki z systemem energetycznym i odciąża elektrownie konwencjonalne.

Decentralizacja

Przesyłanie energii na duże odległości powoduje jej straty. Mikroinstalacje fotowoltaiczne generują energię elektryczną bardzo blisko konsumenta, dzięki czemu redukują się straty wynikające z przesyłu energii na duże odległości.

Przyszłość dostępna już dziś

Trend w kierunku rozproszonej energetyki odnawialnej jest tym samym co pojawienie się internetu i telefonii komórkowej – głęboką, nieodwracalną i globalną zmiana technologiczną. W ostatnich latach rozwija się ona lawinowo nie tylko w bogatych krajach jak USA, Wielka Brytania, Hiszpania czy Niemcy (w samych Niemczech jest ponad 1.5 mln instalacji PV), ale także w krajach dużo biedniejszych niż Polska. Dołącz do tej rewolucji i zacznij czerpać wymierne korzyści już dziś – nie pozostawaj częścią energetycznego skansenu.