Jak duży dach – czyli rozmiar instalacji słonecznej

Nasi klienci często zastanawiają się jakiego rozmiaru instalacji fotowoltaicznej potrzebują, albo jak duży dach potrzebny jest do zamontowania instalacji słonecznej odpowiadającej ich zużyciu energii. Oczywiście warunki każdego klienta są inne, duże znaczenie ma tutaj ustawienie domu, czy też możliwe zacienienie dachu. Dlatego aby mieć pewność – najlepiej skontaktować się z naszym doradcą, który przygotuje analizę możliwości instalacji słonecznej na konkretnym dachu wcześniej wyliczając konieczny rozmiar instalacji słonecznej.

Przyjmuje się, że na powierzchni skośnej z 10m2 powierzchni można uzyskać maksymalnie 1,5 kWp energii ze słońca. Dach powinien być nachylony pod kątem, minimum 15 stopni do podłoża. Wtedy panele fotowoltaiczne montuje się płasko na powierzchni dachu, dzięki czemu powierzchnia zostaje maksymalnie wykorzystana. Nie występuje zjawisko zasłaniania kolejnych rzędów paneli przez siebie, tzn panele słoneczne nie rzucają na siebie cienia.

W przypadku, gdy dach jest płaski wykorzystuje się konstrukcje wsporcze, umożliwiające nachylenie modułów słonecznych pod odpowiednim kątem. Panele słoneczne umieszcza się w takiej odległości od siebie,  aby poszczególne ich rzędy nie zacieniały się wzajemnie, co niestety powoduje mniejsze wykorzystanie dostępnej powierzchni dachu. Przyjmuje się, że z 10m2 płaskiego dachu można uzyskać 0,5kWp energii. Podczas projektowania instalacji słonecznej na dachu płaskim należy uwzględnić obciążenie konstrukcji wiatrem – moduły fotowoltaiczne mają dużą powierzchnię i zachowują się jak żagiel – mogą dociskać lub odciążać konstrukcję dachu w zależności od kierunku wiatru.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani analizą możliwości zamontowania instalacji słonecznej prosimy pozostawić swoje dane kontaktowe, a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem.