Fotowoltaika dla firm

Panel fotowoltaiczny

5 powodów dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę

Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych powodów dla firm dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Wzrost cen energii dla firm

Ceny energii elektrycznej dla firm – szczególnie opłaty dystrybucyjne będą nadal rosnąć.  Utrzymanie archaicznego systemu energetycznego w Polsce (w tym górnictwa i starych, nieefektywnych elektrowni oraz ogromnych strat przesyłowych) kreuje ogromne koszty, które muszą być przerzucane na odbiorców.  Przerzucanie tych kosztów na klientów indywidualnych jest trudne “politycznie”; największe firmy i koncerny mają dużą siłę negocjacyjna lub wręcz budują własne elektrownie i wielkie źródła energii – najprościej i najskuteczniej jest przerzucić te koszty na klientów biznesowych – małe i średnie firmy. Dzieje się to nie tyle w cenie prądu (tam funkcjonuje konkurencyjny rynek) co w opłatach dystrybucyjnych i różnego rodzaju opłatach dodatkowych – które powodują że łączna cena energii z sieci rośnie.

Darmowa energia ze słońca

Dziś korzystając z energii płacisz za każdą minutę, każdą chwilę jej użytkowania. Wynika to z ogromnych kosztów tradycyjnego modelu energetycznego: wydobywanie węgla, transportowanie go na duże odległości, spalanie, a potem transport energii elektrycznej przez setki kilometrów są bardzo kosztowne i skrajnie nieefektywne.  Z własnego źródła energii możesz korzystać bez ograniczeń za darmo przed ponad 25 lat – ponosisz tylko jednorazowy koszt inwestycji w instalacje – a słońce jest dostępne bezpłatnie.

Fotowoltaika – atrakcyjna inwestycja

Inwestycja w fotowoltaikę to dobra inwestycja. Jeszcze kilka lat temu instalacje energetyczne były bardzo drogie, tak drogie że trudno było pokryć inwestycje z wygenerowanych oszczędności.  Dzięki ogromnemu wzrostowi skali instalacji fotowoltaicznych na świecie i zwiększeniu produkcji, ceny paneli fotowoltaicznych drastycznie spadły.  Teraz, szczególnie wraz z korzystnym finansowaniem,  technologia fotowoltaiczna jest dostępna dla każdej firmy.  W krótkim okresie dodatkowy wydatek, który w całości może być “wrzucony w koszty” wraz z korzyściami podatkowymi (VAT i CIT), w dłuższym okresie generuje bardzo znaczące oszczędności na rachunkach za prąd, dając w sumie atrakcyjny zwrot na inwestycji.

Niezależne od regulacji

Optymalne dla firmy jest takie skonfigurowanie instalacji, aby maksymalizować zużycie energii wyprodukowanej z instalacji na miejscu, na potrzeby firmy. Taka konfiguracja uniezależnia inwestycje od kwestii regulacyjnych (np. zasady odsprzedawania energii do sieci). W szczególności, obecne zasady pozwalają uzyskać oszczędność na energii zużytej na miejscu rzędu 500-600 PLN / MWh, natomiast przychód z energii odsprzedawanej do sieci to ok. 160-180 PLN / MWh.

Jakości powietrza, ekologia, wizerunek firmy

Korzystając z energii słonecznej bezpośrednio przyczyniamy się do polepszenia dramatycznej sytuacji w zakresie jakości powietrza w Polsce, redukujemy wiele ton emisji CO2, które powoduje zmiany klimatyczne.  Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo widoczny (ze względu na umiejscowienie instalacji) znak, że firma jest nowoczesna, aktywnie poszukuje i kreuje nowe trendy, a także jest odpowiedzialna ekologicznie.